29.03.2024
Для географа
Головна | | Реєстрація | Вхід
AliExpress
Меню сайту
Категорії розділу
Наша планета [49]
Географія України [13]
Визначні події в історії географії [12]
Сучасні дослідження [26]
Природні катаклізми [21]
Новини освіти [10]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Головна » 2016 » Листопад » 29 » Історія винайдення паперу
17:25
Історія винайдення паперу

   Зараз просто неможливо уявити собі життя без паперу. З'явився він дуже і дуже давно, і історія його виникнення та безлічі послідовних перетворень не так вже й проста. Безумовно, походження паперу було обумовлено появою писемності - адже потрібно ж було на чомусь писати.

   Найперші форми писемності з'явилися приблизно за 4 000 років до н. е. Трохи пізніше були винайдені особливі графічні знаки для фіксації і передачі інформації - ці стародавні схематичні малюнки вчені називають піктограмами.

Глиняні таблички Вавилону

   Спочатку писали на сирих глиняних табличках. Наші далекі предки сушили їх на сонці або обпалювали у вогні, щоб закріпити текст. Після цього таблички можна було посилати один одному, в тому числі і на досить великі відстані. Але ці листи-плитки були дуже незручними (важкими і крихкими), а їх виготовлення забирало досить багато часу.

   Більш легким і надійним матеріалом для письма стало дерево. Наприклад, в Стародавньому Китаї люди використовували бамбукові дощечки, на яких вони випалювали ієрогліфи за допомогою розпеченої голки. Писали в Китаї до винаходу паперу і на шовку, але він завжди був дуже дорогим, а на бамбуковій дощечці поміщалося не більш ніж 30 ієрогліфів. Можна собі уявити, як виглядала «бамбукова книга». Напевно, щоб її перевезти, був потрібний запряжений волами віз.

    А ось наші предки-слов'яни наносили свої тексти на бересту, тобто на зовнішній шар березової кори. Їх стародавні листи називають берестяними грамотами.

Фрагмент берестяної грамоти

   У Стародавніх Греції та Римі люди писали на дерев'яних дощечках, покритих воском. Це вже був суттєвий прогрес, так як шар воску дозволяв стирати старий текст і писати на тій же дощечці новий. На Русі такі покриті воском дощечки називали церами.

   А ще в пошуках більш придатних носіїв люди пробували писати на великих листках, на шкірі, на кістках і т. д. Наприклад, в країнах з жарким кліматом для цього часто використовували висушене пальмове листя. Єгиптяни використовували для письма папірус, матеріалом для виготовлення якого служили тригранні стебла очерету, що у величезній кількості ріс на берегах Нілу. Відзначимо, що найбільш ранній з існуючих зареєстрованих папірусів, можливо, використовувався в період 3000-3500 років до н. е. Однак технологія виготовлення папірусу - цього першого «паперу» - була досить складною, а, отже, і сам папірус ставав досить дорогим.

   У II столітті до н. е. в Малій Азії розвинулося виробництво нового матеріалу для письма - пергаменту. Свою назву він отримав від міста Пергам Пергамского царства (нині це територія північно-західної Туреччини). Пергамент виготовлявся зі шкіри молодих телят і овець за досить складною технологією, але він був набагато міцніший і довговічніший, ніж папірус. Іншим величезним плюсом пергаменту було і те, що на ньому можна було писати з двох сторін. Але, на жаль, і він був дорогим, тому для того, щоб написати нові документи, іноді доводилося змивати чорнило зі старих пергаментів.

   Рецепт найдавнішого чорнила до нас не дійшов, але відомо, що єгиптяни на своїх папірусах писали сумішшю сажі і масла. Подібним складом користувалися і стародавні китайці.

   Звичайно, з розвитком суспільства, виникла потреба у більш практичному і дешевому матеріалі, і таким матеріалом, в кінцевому результаті, стала папір. Його назва (в англійській мові - paper) дуже схожа на слово «папірус». На думку деяких вчених, російський варіант – бумага clipka.com.ua/catalog/bumazhnaya_produktsiya/bumaga_/bumaga_ofisnaya_1/ -, походить від італійського bambagia, інші впевнені, що від татарського бумуг. І те й інше, до речі, перекладається як «бавовна».

   Згідно з древніми літописами, папір був винайдений в Китаї. Те, що винахідниками паперу стали саме китайці, зовсім не випадково. Ця країна вже в глибоку давнину славилася складною системою бюрократичного управління і величезною кількістю чиновників, від яких правителі вимагали постійної звітності. Саме тому в Китаї завжди відчувалася потреба в зручному, а головне недорогому матеріалі для письма.

   Прийнято вважати, що папір винайшов в 105 році якийсь Цай Лунь. Втім, деякі вчені стверджують, що папір з'явився в Китаї набагато раніше. Швидше за все, китайський чиновник Цай Лунь, який служив в імператора Хе Ді, винайшов не перший папір, а перший в світі «промисловий» спосіб його виготовлення. Будучи дуже освіченою людиною, він удосконалив вже відомі на той час технології. У будь-якому випадку, імператор дав Цай Луню високий титул і зробив його багатим.

   До Цай Луня папір в Китаї робили з конопель (волокон стебел конопель). А Цай Лунь запропонував для отримання паперу готувати волокнисту масу (суспензію) з практично будь-якого подрібненої рослинної сировини і відходів: волокон тутового дерева, пагонів бамбука, соломи, трави, моху, водоростей і т. Д. Рідка маса зачерпується спеціальною формою-сіткою (якоюсь подобою сита з бамбука), вода просочувалася крізь отвори в сітці і залишала в ній рівний шар майбутньої паперу. Після сушіння на сонці заготовки розгладжували за допомогою плоских каменів, і виходили досить міцні листи. Незабаром в паперову масу для підвищення міцності стали додавати крохмаль і клей, а також природні барвники.

   Приблизно в III-IV століттях папір повністю витіснив з ужитку всілякі дощечки, які широко використовувалися для письма.

    Слід особливо підкреслити, що винахід паперу мав величезні наслідки, причому не тільки для Китаю, але і для решти світу - адже вперше в історії люди отримали хороший і відносно недорогий матеріал для письма, рівноцінної заміни якому, за великим рахунком, не знайдено й досі.

 

 


Категорія: Наша планета | Переглядів: 4543 | Додав: VYF | Теги: пергамент, береста, Вавилон, Азія, папір, піктограми, Китай | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Форма входу
Реклама
Нові файли
Фернан Магеллан
Паливна промисловість України
Металургія. Презентація з географії
Географія світового транспорту. Презентація
Зорі та сузір'я. Презентація
Наша кнопка
Для підготовки до уроків географії


Нові статті
Вересень
Фінляндія. Коротка географічна характеристика
Яким принтером надрукувати конспект уроку
Найвизначніший картограф епохи Великих географічних відкриттів
Геохронологічна таблиця