Важливою складовою навчання у будь-якому вищому навчальному закладі є написання різного роду письмових робіт. І перед студентами завжди є вибір – писати самому чи замовити диплом, курсову роботу у відповідних компаній.
У цій статті є поради для тих студентів, які вирішили писати самостійно а не звертатися на виготовлення курсової на заказ.
Щодо структури курсової - правил і рекомендацій, то тут кожен ВУЗ сам визначає правила написання курсових. Іноді ці правила оформляються у вигляді методичних вказівок. Звичайно, курсову роботу треба починати з загальної концепції, тобто з розробки її структури.
План курсової роботи залежить, насамперед, від теми. Однак, це не завжди так. Якщо курсова без практики, чисто теоретична - план визначається виключно темою. Якщо курсова з практикою, то в роботі обов'язково повинна бути практична частина. У цьому випадку в плані курсової безпосередньо від теми залежить тільки теоретична частина, а план практичної частини звичайно визначається вже правилами та вимогами кафедри.
У цілому, план курсової роботи включає такі пункти: вступ, кілька розділів, висновок, бібліографічний список, додатки. Додатки навіть в курсовій з практикою бувають не завжди. Глави поділяються на чисто теоретичні та практичні.
У вступі розкривається актуальність теми (або її науковий інтерес), мета, завдання, які слід вирішити, щоб досягти заявленої мети, визначається об'єкт і предмет дослідження, дається коротка характеристика структури курсової та використаної в ній літератури .
Найважливіша частина в структурі курсової роботи - глави. Кількість - від двох до чотирьох, втім глав може бути і більше. Зазвичай кожна глава вирішує одну з поставлених у введенні завдань, тобто кількість глав дорівнює кількості завдань. Глави можуть бути розбиті на параграфи. Для курсової це розбиття часто не тільки є бажаним, але й обов'язковим - докладно опрацьована структура курсової справляє на викладачів позитивне враження. Якщо завдань у вступі поставлено багато, то іноді на них орієнтовані не глави цілком, а параграфи, тобто кількість параграфів дорівнює кількості завдань.
У суто теоретичній курсовій план звичайно включає дві - чотири глави. Перша глава дає визначення понять і загальну картину. Наступні розділи все більш звужують області розгляду, предметно розбираючи окремі елементи теми курсової.
Якщо має бути практика, то в плані курсової найчастіше тільки одна теоретична глава - перша. Перехід від визначень і загального огляду до специфічних проблем теми здійснюється вже в рамках частин першої глави.
Друга глава - аналітична. Зазвичай розглядається конкретне підприємство або галузь, якщо це стосується, наприклад, курсової з економічної географії або економіки - загальний огляд, характеристика, якщо потрібно, і спеціальний аналіз.
Третя глава - проектна. У ній пропонуються заходи щодо поліпшення, модернізації, вдосконалення і т.д., з оцінкою ефективності цих пропозицій.
Висновок разом зі вступом - обов'язкова частина структури курсової роботи. Тут даються відповіді на всі поставлені у вступі завдання, робиться загальний висновок і дається висновок про досягнення мети курсової.
Якщо все ж таки самостійно написати курсову роботу для вас проблематично: бракує часу, сумніваєтесь у своїх знаннях, є багато сервісів з написання курсових, дипломних, рефератів, які зроблять це за певну плату. Серед них найкращі відгуки від студентів отримала компаній ТРОЕК НЕТ
Загальні правила написання курсових, дипломів викладені у ДСТУ 3008-95 "Документація. Звіти в сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення", яких слід неухильно дотримуватися.
Почнемо із оформлення. Зовнішній вигляд курсової роботи - це набагато серйозніше, ніж може здатися на перший погляд. Відомо досить багато випадків, коли керівник завертав роботу не читаючи - тільки глянувши на зовнішній вигляд.
Перше, на що дивиться керівник - загальний вигляд сторінок. Вигляд сторінки визначається шрифтом, його розміром (кеглем) , інтервалом і полями. Найпоширеніші параметри при написанні курсової чи реферату: шрифт - TimesNewRoman, кегль - 14, інтервал - 1,5 , поля: ліве - 3, праве - 1,5, верхнє і нижнє - по 2 см. При таких параметрах на сторінці поміщається приблизно 1500 знаків при 30 рядках, що відповідає стандартній машинописній сторінці. Основний текст повинен розташовуватися «по ширині сторінки»; абзаци – з відступом.
Нумерація сторінок повинна бути наскрізна. Титульний аркуш рахується, але на ньому номер не ставиться. Як правило, номер проставляється вгорі - праворуч або посередині.
Розташування структурних частин. За титулом йде Зміст, за Змістом - вступ, розділи, висновок , бібліографічний список і додаток (якщо є) - всі ці частини починаються з нової сторінки і мають заголовки, написані, як правило, великими літерами; крапка наприкінці не ставиться; переноси не допускаються. Заголовки частин розташовуються посередині рядка і після них йде порожній рядок (а іноді й дві).
У курсовій потрібно представити бібліографічний список (список використаної літератури). Всі джерела повинні розташовуватися за алфавітом у такому порядку: спочатку нормативні акти, потім книги, далі, друкована періодика, джерела на CD, інтернет-джерела.
У курсовій роботі можуть бути присутніми посилання. За ДСТУ посилання можна робити двома шляхами:
- в тексті у верхньому регістрі ставиться номер посилання, а внизу сторінки після риски - відповідний йому повний опис джерела; - прямо в тексті у квадратних дужках вказується номер джерела за бібліографічним списком.
В принципі, це головне, що потрібно знати, для правильного оформлення курсової роботи.