28.03.2024
Для географа
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
AliExpress
Меню сайту
Категорії розділу
Стародавні вчені-географи та відкриття [4]
Географія Нового часу [4]
Дослідження ХХ століття [5]
Великі географічні відкриття [6]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Головна » Статті » Історія пізнання Землі » Стародавні вчені-географи та відкриття

Як Біруні визначив розміри Землі

   Розміри нашої планети цікавили багатьох вчених давнини. Після Ератосфена радіус планети уточнювали Гіппарх (190 – 125 рр. до н. е.), Посідоній (приблизно 135 – 51 рр. до н. е.) та інші. 

  Середньоазійський вчений – енциклопедист Абу Рейхан Мухаммед ібн Ахмед aль-Біруні (973 – 1048) в 1029 – 1034 роках виміряв радіус Землі іншим способом. Він знайшов в Індії велику гору, які здіймалася над рівниною. Точно визначив її висоту (h) і кут (а) між горизонтальною лінією і дотичною лінією до горизонту. З утвореного трикутника cos a = OD/H+OD, a OD = Hcos a/1-cos a, де OD – радіус Землі. Кут а = 34´, а висота гори h = 625, 05 арабського ліктя (1 арабський лікоть – це 49, 3 см). З отриманих даних неважко підрахувати, що радіус Землі (OD) = 6288,5 км, тобто менший за істинний на 1,4%.



  Наукові праці Біруні охоплюють різні галузі знань: астрономію та географію, математику і фізику, геологію та мінералогію, хімію і ботаніку, історію та етнографію, філософію і філологію. Основні роботи (понад 40) присвячені математиці та астрономії, яка мала величезне практичне значення для господарського життя Хорезма - для зрошувального землеробства і торгівлі. Найважливішими завданнями астрономії були вдосконалення календаря і методів орієнтування на Землі за небесними світилами. Необхідно було вміти як можна більш точно визначати положення на небі Сонця, Місяця, зірок, а також виміряти з найбільшою можливою точністю так звані основні астрономічні постійні - нахил екліптіки до екватора, довжину сонячного і зоряного року та ін А це в свою чергу вимагало розвитку математики, зокрема плоскої і сферичної тригонометрії, з одного боку, та вдосконалення інструментів для точних спостережень, з іншого. Результати та досягнення Біруні у всіх перерахованих областях залишалися неперевершеними протягом декількох століть:

Категорія: Стародавні вчені-географи та відкриття | Додав: kompas (05.08.2009)
Переглядів: 1839 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Форма входу
Реклама
Нові файли
Фернан Магеллан
Паливна промисловість України
Металургія. Презентація з географії
Географія світового транспорту. Презентація
Зорі та сузір'я. Презентація
Наша кнопка
Для підготовки до уроків географії


Нові статті
Вересень
Фінляндія. Коротка географічна характеристика
Яким принтером надрукувати конспект уроку
Найвизначніший картограф епохи Великих географічних відкриттів
Геохронологічна таблиця