Тема уроку: Рельєф і корисні копалини Північної Америки
Тема уроку: Рельєф і корисні копалини Північної Америки
Мета:
навчальна: ознайомити учнів з рельєфом Північної Америки, розкрити взаємозв’язки між рельєфом, будовою поверхні та корисними копалинами материка;
розвиваюча: розвивати навики роботи з тематичними і контурними картами, вміння порівнювати, аналізувати і робити висновки;
виховна: виховувати в учнів пізнавальний інтерес до вивчення географії.
Тип уроку: комбінований.
Методи і прийоми роботи: бесіда, самостійні і практичні роботи.
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Північної Америки, атласи, зошити – практикуми з фізичної географії материків і океанів.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Види перевірки:
1. Усне опитування (індивідуальний метод).
дати характеристику географічному положенню Північної Америки.
розказати про історію дослідження материка.
2. Усне опитування (фронтальний метод).
назвати площу материка;
назвати крайні точки материка;
назвати перешийок, яким з’єднані північна і південна Америки;
хто з дослідників першим досяг узбережжя Тихого океану по суші?
на честь кого материк назвали Америкою?
3. Робота з настінною картою Фізична карта північної Америки (учням пропонуються картки із географічними об’єктами берегової лінії північної Америки (по три – чотири об’єкти в кожній). Учні знаходять їх на карті.
4. Робота з дидактичними картками
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Учням пропонується пригадати таке:
які тектонічні структури виражені в рельєфі горами, а які – рівнинами?
яка будова платформи і складчастої області;
як поділяються за віком платформи і складчасті області;
як поділяються за висотою гори і рівнини?
ІV. Мотивація діяльності.
На сьогоднішньому уроці ми розглянемо основні форми рельєфу Північної Америки, корисні копалини, якими багатий материк, та спробуємо порівняти з південною Америкою. Також ми нанесемо на контурну карту найбільші форми рельєфу північної Америки. Отже, тема уроку: "Рельєф та корисні копалини Північної Америки”.
V. Пояснення нового матеріалу.
План уроку (учні записують в зошити).
Будова поверхні материка;
Основні форми рельєфу;
Роль вулканізму і зледеніння у формуванні сучасного рельєфу.
Корисні копалини, закономірності їх поширення.
Самостійна робота.
Перших два питання розглядаються в порівнянні з Південною Америкою. Для цього учні в зошитах заповнюють таблицю, працюючи з атласами. Після співставлення тектонічних і фізичних карт Північної і Південної Америки учні дають відповідь на такі питання (записані на дошці):
1. В якій частині материків розміщені і в якому напрямі простягаються гірські системи?
2. Яка частина території материків (приблизно зайнята плоскогір’ями і нагір’ями? Яка різниця в розміщенні гірських систем?
3.Яку частину території материків займають низовини, і яка різниця в їх розташуванні?
4.Зробити загальний висновок про схожість і відмінності в рельєфі північної і Південної Америки. Пояснити різницю (будовою земної кори, історією розвитку рельєфу.
3. Роль вулканізму і зледеніння у формуванні сучасного рельєфу.
Вчитель: Північна частина материка ще декілька тисяч років тому під час похолодання на Землі зазнала зледеніння. Зледеніння досягало приблизно 40º пн. ш. Після відступу льодовика (танення) на місцях його перебування залишилися піщані наноси, нагромадження валунів, видовжені підвищення – пасма, зниження на поверхні, які заповнилися водою і утворилися численні озера. Також в Північній Америці є багато діючих вулканів. Найбільше – на Мексиканському нагір’ї – Орісаба, Попокатепетль.
Питання до учнів: З чим пов’язана така активна вулканічна діяльність і землетруси в Північній Америці?
4. Корисні копалини, закономірності їх поширення.
Завдання учням: За фізичною картою материка визначте родовища корисних копалин та поясніть взаємозв’язок у розміщенні корисних копалин та тектонічних структур.
5. Практична робота (закріплення вивченого).
Учні в зошитах – практикумах наносять на контурну карту основні форми рельєфу Північної Америки.
VI. Підсумки уроку і домашнє завдання.
Вивчити § 39, СТ. 223 – 225. С. Г. Кобернік, „Фізична географія материків та океанів”.