Мета уроку:
-навчальна: дати характеристику географічного положення материка, розповісти про історію відкриття і дослідження.
-розвиваюча: розвивати вміння працювати з тематичними та контурними картами.
-виховна: виховувати інтерес до географічних знань.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Методи і прийоми роботи: бесіда, практичний.
Обладнання: Фізична карта світу, фізична карта Північної Америки, портрети дослідників материка, атласи, зошити – практикуми з фізичної географії материків і океанів, плани характеристик географічного положення материка, плани характеристик природи материка.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Пригадайте, які материки ми вже вивчили і до якої півкулі вони належали?
2. Хто і коли відкрив Америку?
ІІІ. Мотивація діяльності.
Слово вчителя: На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати материк, на якому чи біля його берегів знаходиться:
- найбільший у світі острівний архіпелаг – Канадський арктичний;
- найбільший у світі острів – Гренландія;
- найбільша у світі система озер – Великі північноамериканські озера;
- найдовша у світі печера – Флінт – Мамонтова;
- найдовговічніше у світі дерево – секвоя;
- найбільша у світі долина гейзерів в Йєллостоунському парку;
- найглибший у світі річковий каньйон – Колорадо;
Питання до учнів: а які рослини, батьківщиною яких є Північна Америка ми використовуємо: (учні називають картоплю, кукурудзу, тютюн)
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Отже тема сьогоднішнього уроку: Географічне положення Північної Америки. Історія дослідження.
План уроку (записано на дошці, учні записують в зошити):
1. Загальні відомості.
2. Географічне положення.
3. Історія дослідження.
4. Практична робота: "Позначення на контурній карті елементів берегової лінії материка”.
V. Пояснення нового матеріалу.
1. Загальні відомості.
Розповідь вчителя: Північна Америка займає третє місце за площею серед усіх материків. Вона становить 24,2 млн. км². Материк разом з Південною Америкою утворює одну частину світу, яку називають Америкою.
Питання до учнів: Пригадайте, чому материк має таку назву?
Материк освоювався і заселявся представниками різних націй: іспанців, англійців і французів, тому крім корінного населення – індіанців (Питання до учнів: Чому так називаються корінні жителі материка?) тут проживають вихідці з цих країн.
- Географічне положення.
За планами характеристики географічного положення материка, які роздані на кожну парту, учні самостійно роблять висновки про особливості географічного положення, і дають відповіді на те, як вплинули на природу материка:
- витягнутість з півночі на південь;
- наявність теплих і холодних течій;
- розчленованість берегової лінії материка;
форма самого материка (трикутна; розширений в північній частині).
3. Історія дослідження.
Учні класу за тиждень перед уроком отримують завдання підготувати доповіді про видатних дослідників материка: Христофора Колумба, Ернандо Кортеса, Джона Кабота, Генрі Гудзона і Джона Девіса.
4. Практична робота.
Учні працюють з контурними картами і позначають на них такі об’єкти:
- крайні точки: миси Мар’ято, Мерчісон, Принца Уельського, Сент - Чарльз;
- моря: Карибське, Берингове, Баффіна, Бофорта;
- затоки: Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска, Гудзонова;
- протоки: Берингова, Гудзонова, Флоридська;
- острови: Великі Антильські, Ньюфаундленд, Канадський Арктичний архіпелаг, Алеутські;
- півострови: Юкатан, Флорида, Лабрадор, Аляска, Каліфорнійський.
VI. Закріплення вивченого.
Робота з настінною картою (учні показують на карті елементи берегової лінії материка).
VII. Домашнє завдання.
§ 38, 39, п. 1. С. Г. Кобернік, „Фізична географія материків та океанів”. VIII. Підсумок уроку. |