Конспект уроку на тему: Зображення Землі на глобусі, плані, карті, аерофотознімку, космічному знімку.
Тема: Зображення Землі на глобусі, плані, карті, аерофотознімку, космічному знімку. Мета: сформувати уявлення про відмінності у зображенні місцевості на малюнку, плані, аерофотознімку, карті і глобусі; почати формувати вміння працювати з різними картографічними джерелами. Обладнання: глобус, фізична карта півкуль, план місцевості, аерофотознімок, атласи, підручники.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Особливістю даного уроку є те, що він – початок формування головних понять теми: глобус, план і карта. На уроці має переважати самостійна діяльність учнів. У ході уроку повинні бути максимально задіяні різні джерела географічної інформації (карта, глобус, аерофотознімок, план).
Хід уроку
I. Організаційний момент На цьому уроці учні розпочинають вивчення нового розділу: «Земля на плані та карті», тому їх слід ознайомити з кількістю годин, що відводяться на вивчення даного розділу, і які форми і види контролю знань будуть застосовуватися. II. Актуалізація опорних знань Фронтальна бесіда: 1. Якою люди уявляли землю в давнину? 2. Хто і як вперше довів, що Земля має форму кулі? 3. Хто склав перші географічні карти? 4. Хто є автором першого глобуса? Робота з настінною картою (Показати материки і океани, екватор, полюси) III. Мотивація навчальної діяльності Вчитель розповідає про що учні дізнаються на уроці, а саме: - будуть знати і розуміти різні види зображення земної поверхні; - знати різницю між зображеннями земної поверхні на глобусі, географічній карті, плані місцевості, аерофотознімках. IV. Вивчення нового матеріалу
План
1. Глобус — модель землі. 2. Зображення земної поверхні на плані та карті. 3. Що таке аерофотознімок?
В процесі вивчення даної теми учні заповнюють таблицю: «Відмінності основних видів зображення земної поверхні»
Ознаки
План
місцевості
Аерофото
знімок
Карта
Глобус
1. Об’єкти
більш схожіна їх
справжній вигляд на місцевості
-
+
-
-
2. Можна дізнатися назву міста, гірської вершини
+
-
+
+
3. Можна породи дерев у лісі
+
-
-
-
4. Зображені всі об’єкти, які видно зверху
-
+
-
-
5. Зображені тільки найважливіші об’єкти
+
-
+
+
6. Об’єкти
зображені умовними знаками
+
-
+
+
На основі результатів таблиці учні з допомогою учителя роблять висновки: - план місцевості відрізняється від аерофотознімка, так як місцевість на ньому зображена з допомогою умовних знаків; - відмінність карти і глобуса від аерофотознімка в узагальненні зображених об’єктів (генералізація); - з усіх способів зображення нашої планети, план місцевості дає нам найбільше інформації про певну її ділянку. V. Закріплення вивченого матеріалу Бесіда за питаннями. 1. Які існують способи зображення Землі? 2. У чому переваги і недоліки кожного способу? VI. Домашнє завдання 1. Опрацювати відповідний матеріал підручника. 3. Вести спостереження за погодою.
Додаток:
Аерофотознімок міста Прип'ять поблизу Чорнобильської АЕС Фото з сайту:http://chernobyl-serp.narod.ru